RNCF0805BTC1K91
Stackpole Electronics, Inc.
RNCF0805BTC1K91
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNCF0805BTC1K91 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNCF0805BTC1K91
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RNCF
Resistance:1.91 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.91 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film