RNC60K1371FPB14
Dale / Vishay
RNC60K1371FPB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC60K1371FPB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC60K1371FPB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Resistance:1.37 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC60K1371FPB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Failure Rate:P (0.1%)
Detailed Description:1.37 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film