RNC60J2231BSB14
Dale / Vishay
RNC60J2231BSB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC60J2231BSB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC60J2231BSB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.23K OHM 1/4W .1% AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Resistance:2.23 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC60J2231BSB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:2.23 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film