RNC60H1002FRRE6
Dale / Vishay
RNC60H1002FRRE6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC60H1002FRRE6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC60H1002FRRE6
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/03, RNC60
Resistance:10 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RNC60H1002FRRE6-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film