RNC55K5492FSB14
Dale / Vishay
RNC55K5492FSB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC55K5492FSB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC55K5492FSB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 54.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Resistance:54.9 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC55K5492FSB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:54.9 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film