RNC55J29R8BSB14
Dale / Vishay
RNC55J29R8BSB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC55J29R8BSB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC55J29R8BSB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 29.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Resistance:29.8 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC55J29R8BSB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:29.8 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film