RNC55H4751FMB14
Dale / Vishay
RNC55H4751FMB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC55H4751FMB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC55H4751FMB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Resistance:4.75 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC55H4751FMB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Failure Rate:M (1%)
Detailed Description:4.75 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film