RNC50K1502FPB14
Dale / Vishay
RNC50K1502FPB14
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC50K1502FPB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC50K1502FPB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Resistance:15 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RNC50K1502FPB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:P (0.1%)
Detailed Description:15 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film