RNC50J5362BSR36
Dale / Vishay
RNC50J5362BSR36
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC50J5362BSR36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC50J5362BSR36
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 53.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Resistance:53.6 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RNC50J5362BSR36-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:53.6 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film