RNC50J10R7FSRSL
Dale / Vishay
RNC50J10R7FSRSL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC50J10R7FSRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC50J10R7FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 10.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Resistance:10.7 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RNC50J10R7FSRSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:10.7 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film