RNC50H6491FSRSL
Dale / Vishay
RNC50H6491FSRSL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RNC50H6491FSRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RNC50H6491FSRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 6.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
Resistance:6.49 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RNC50H6491FSRSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:6.49 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film