RN73A2B40R2BTD
AMP Connectors / TE Connectivity
RN73A2B40R2BTD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN73A2B40R2BTD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN73A2B40R2BTD
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Description RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.125W, 1/8W
Voltage - Breakdown:1206
Thickness (Max):±5ppm/°C
Size / Dimension:0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Series:RN73, Holsworthy
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:1206 (3216 Metric)
Other Names:1879015-2
1879015-2-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:RN73A2B40R2BTD
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
FIFO's:2
Expanded Description:40.2 Ohm ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%