RN65C2741FRSL
Buy RN65C2741FRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN65C2741FRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Series:Military, MIL-R-10509/2, RN65
Resistance:2.74 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RN65C2741FRSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Failure Rate:-
Detailed Description:2.74 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film