RN60C5490FR36
Buy RN60C5490FR36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN60C5490FR36
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL
(In US Dollars)
2500 pcs5000 pcs12500 pcs25000 pcs62500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Series:Military, MIL-R-10509/1, RN60
Resistance:549 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RN60C5490FR36-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:549 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film