RN55C38R3FRE6
Dale / Vishay
RN55C38R3FRE6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN55C38R3FRE6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN55C38R3FRE6
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
25000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Resistance:38.3 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RN55C38R3FRE6-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:38.3 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film