RN55C1581BRSL
Dale / Vishay
RN55C1581BRSL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN55C1581BRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN55C1581BRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Series:Military, MIL-R-10509/7, RN55
Resistance:1.58 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RN55C1581BRSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Failure Rate:-
Detailed Description:1.58 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film