RN50C16R2FRSL
Dale / Vishay
RN50C16R2FRSL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RN50C16R2FRSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RN50C16R2FRSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 16.2 OHM 1/20W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-R-10509/8, RN50
Resistance:16.2 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RN50C16R2FRSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:16.2 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film