RMCP0603JT100K
Buy RMCP0603JT100K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCP0603JT100K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc.
Description RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 0603
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.25W, 1/4W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Series:RMCP
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Manufacturer Part Number:RMCP0603JT100K
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Automotive AEC-Q200
FIFO's:2
Expanded Description:100k Ohm ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%