RMCF2010FT1M91
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF2010FT1M91
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF2010FT1M91 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF2010FT1M91
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.91M OHM 1% 3/4W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Series:RMCF
Resistance:1.91 MOhms
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.91 MOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film