RMCF1210FT56R2
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF1210FT56R2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF1210FT56R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF1210FT56R2
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 56.2 OHM 1% 1/2W 1210
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:RMCF
Resistance:56.2 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:RMCF 1/4 56.2 1% R