RMCF1210FT1R07
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF1210FT1R07
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF1210FT1R07 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF1210FT1R07
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.07 OHM 1% 1/2W 1210
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Series:RMCF
Resistance:1.07 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Other Names:RMCF1210FT1R07CT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.07 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film