RMCF1206FT910R
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF1206FT910R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF1206FT910R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF1206FT910R
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 910 OHM 1% 1/4W 1206
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:RMCF
Resistance:910 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:RMCF1206FT910RDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:910 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film