RMCF0402FT24R0
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF0402FT24R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF0402FT24R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF0402FT24R0
Manufacturer Stackpole Electronics Inc.
Description RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.063W, 1/16W
Voltage - Breakdown:0402
Thickness (Max):±100ppm/°C
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RMCF
RoHS Status:Digi-Reel®
Polarization:0402 (1005 Metric)
Other Names:RMCF0402FT24R0DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Manufacturer Part Number:RMCF0402FT24R0
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Automotive AEC-Q200
FIFO's:2
Expanded Description:24 Ohm ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±1%