RMCF0201FT8R06
Stackpole Electronics, Inc.
RMCF0201FT8R06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RMCF0201FT8R06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RMCF0201FT8R06
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 8.06 OHM 1% 1/20W 0201
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:RMCF
Resistance:8.06 Ohms
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Other Names:RMC 1/20 8.06 1% R