RM042C225KAJ240
AVX Corporation
RM042C225KAJ240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RM042C225KAJ240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RM042C225KAJ240
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 2.2UF 200V X7R SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 64 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:200V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.320" (8.13mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm)
Series:RM
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Stacked SMD, 8 J-Lead
Other Names:478-6120
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Lead Style:J-Lead
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:Low ESL (Stacked)
Detailed Description:2.2µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 8 J-Lead
Capacitance:2.2µF