RLR20C3741FRB14
Buy RLR20C3741FRB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLR20C3741FRB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 3.74K OHM 1% 1/2W AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Resistance:3.74 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RLR20C3741FRB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:3.74 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film