RLR07C7501FMB14
Buy RLR07C7501FMB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLR07C7501FMB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 7.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Resistance:7.5 kOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RLR07C7501FMB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Failure Rate:M (1%)
Detailed Description:7.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film