RLR07C6R20GMR36
Buy RLR07C6R20GMR36 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLR07C6R20GMR36
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 6.2 OHM 2% 1/4W AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Resistance:6.2 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Other Names:RLR07C6R20GMR36-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Failure Rate:M (1%)
Detailed Description:6.2 Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film