RLR05C48R7FSB14
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLR05C48R7FSB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLR05C48R7FSB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 48.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Series:Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Resistance:48.7 Ohms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RLR05C48R7FSB14-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Military, Moisture Resistant, Weldable
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:48.7 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film