RLD60P250XF
Buy RLD60P250XF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD60P250XF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:15.6s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.839" Dia x 0.122" T (21.30mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD60
Resistance - Post Trip (R1) (Max):130 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):50 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Height - Seated (Max):1.039" (26.40mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 2.5A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):2.5A