RLD60P065XFF
Buy RLD60P065XFF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD60P065XFF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 650MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:5.3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.382" Dia x 0.122" T (9.70mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD60
Resistance - Post Trip (R1) (Max):720 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):310 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 650mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.3A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):650mA