RLD60P025XF
Buy RLD60P025XF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD60P025XF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 250MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:2.5s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD60
Resistance - Post Trip (R1) (Max):3 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1.25 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 250mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):500mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):250mA