RLD60P010XF
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLD60P010XF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD60P010XF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD60
Resistance - Post Trip (R1) (Max):7.5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):200mA
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):100mA