RLD30P800UF
Buy RLD30P800UF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD30P800UF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 8A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:18.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.850" L x 0.118" W (21.60mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD30
Resistance - Post Trip (R1) (Max):20 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):5 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)
Height - Seated (Max):1.150" (29.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 8A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):16A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):8A