RLD30P090UFF
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLD30P090UFF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLD30P090UFF
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 900MA RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:5.9s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Series:POLY-FUSE®, RLD30
Resistance - Post Trip (R1) (Max):220 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):70 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.480" (12.20mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 900mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):1.8A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):900mA