RLB1112V4-152J
Bourns, Inc.
RLB1112V4-152J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RLB1112V4-152J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RLB1112V4-152J
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 1.5MH 430MA 2.4 OHM
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.453" Dia (11.50mm)
Shielding:Unshielded
Series:RLB
Ratings:-
Q @ Freq:20 @ 252kHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:1.5mH
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Frequency - Self Resonant:1.1MHz
Detailed Description:1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 430mA 2.4 Ohm Max Radial
DC Resistance (DCR):2.4 Ohm Max
Current Rating:430mA
Current - Saturation:380mA