RL80J561MDNASQPX
Nichicon
RL80J561MDNASQPX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL80J561MDNASQPX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RL80J561MDNASQPX
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V T/H
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RL8
Ripple Current @ Low Frequency:570mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.7A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:560µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 8 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF