RL5506-5-65-50-PTO
Advanced Sensors / Amphenol
RL5506-5-65-50-PTO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL5506-5-65-50-PTO with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RL5506-5-65-50-PTO
Manufacturer Advanced Sensors / Amphenol
Description PTC RESET FUSE 50V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:50V
Type:Ceramic
Time to Trip:50s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.600" Dia x 0.180" T (15.24mm x 4.57mm)
Series:PTO
Resistance - 25°C (Typ):5 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:235-1133
KC016P
KC016P-ND
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.331" (8.40mm)
Height - Seated (Max):0.600" (15.24mm)
Detailed Description:PTC Resettable Fuse 50V Through Hole Radial, Disc