RL20S162JBSL
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL20S162JBSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RL20S162JBSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs300 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Series:Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Resistance:1.6 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:RL20S162JBSL-MIL
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.6 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety Metal Film