RL1218JK-070R11L
Yageo
RL1218JK-070R11L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RL1218JK-070R11L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RL1218JK-070R11L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.11 OHM 1W 1812 WIDE
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±700ppm/°C
Supplier Device Package:1218
Size / Dimension:0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Series:RL
Resistance:110 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:110 mOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film