RHC2512FT6R49
Stackpole Electronics, Inc.
RHC2512FT6R49
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RHC2512FT6R49 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHC2512FT6R49
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 6.49 OHM 1% 2W 2512
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Series:RHC
Resistance:6.49 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Other Names:RHC 2512 6.49 1% R
RHC25126.49FR
RHC25126.49FR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:6.49 Ohms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thick Film