RHA0E681MCN1GS
Nichicon
RHA0E681MCN1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RHA0E681MCN1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RHA0E681MCN1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs
10000 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:FPCAP, RHA
Ripple Current @ Low Frequency:500mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:5A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-3758-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.264" (6.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):8 mOhm
Detailed Description:680µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF