RH3B-ULCAC24V
IDEC
RH3B-ULCAC24V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH3B-ULCAC24V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH3B-ULCAC24V
Manufacturer IDEC
Description RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min):7.2 VAC
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:120VAC, 30VDC - Max
Series:RH
Release Time:25ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1513
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Operate Time:25ms
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Features:LED Indicator, Test Button
Detailed Description:General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:3PDT (3 Form C)
Coil Voltage:24VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:103 Ohms
Coil Power:-
Coil Current:70.0mA