RH1B-UAC120V
IDEC
RH1B-UAC120V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH1B-UAC120V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH1B-UAC120V
Manufacturer IDEC
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 120V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 208 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):96 VAC
Turn Off Voltage (Min):36 VAC
Termination Style:Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Switching Voltage:240VAC, 30VDC - Max
Series:RH
Release Time:20ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Other Names:1885-1525
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Operate Time:20ms
Mounting Type:Socketable
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Socketable
Contact Rating (Current):10A
Contact Material:Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:120VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:16.5 Ohms
Coil Power:-
Coil Current:7.5mA