RH05012R00FC02
Dale / Vishay
RH05012R00FC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH05012R00FC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH05012R00FC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 12 OHM 1% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Series:RH
Resistance:12 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RHD-12
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:12 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor