RH010R2000FE02
Dale / Vishay
RH010R2000FE02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH010R2000FE02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH010R2000FE02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 12.5W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:RH
Resistance:200 mOhms
Power (Watts):12.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RHRB-.20
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:200 mOhms ±1% 12.5W Wirewound Chassis Mount Resistor