RH00525R00FC02
Dale / Vishay
RH00525R00FC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RH00525R00FC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RH00525R00FC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 25 OHM 1% 7.5W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs30 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:RH
Resistance:25 Ohms
Power (Watts):7.5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RHA-25
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:25 Ohms ±1% 7.5W Wirewound Chassis Mount Resistor