RGEF1400-1
Hamlin / Littelfuse
RGEF1400-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RGEF1400-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RGEF1400-1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 750 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Polymeric
Time to Trip:9s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.925" L x 0.114" W (23.50mm x 2.90mm)
Series:PolySwitch®, RGEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):6.4 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):2.6 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF3269-000
RGEF1400-1HF
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.400" (10.15mm)
Height - Seated (Max):1.098" (27.90mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 14A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):23.8A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):14A