RGC0805FTC2K67
Buy RGC0805FTC2K67 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RGC0805FTC2K67
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 2.67K OHM 1% 1/8W 0805
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:RGC
Resistance:2.67 kOhms
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.67 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film