RG1608V-2940-B-T1
Susumu
RG1608V-2940-B-T1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RG1608V-2940-B-T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RG1608V-2940-B-T1
Manufacturer Susumu
Description RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.1W, 1/10W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±5ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:RG
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RG1608V-2940-B-T1
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)
Features:Automotive AEC-Q200
FIFO's:2
Expanded Description:294 Ohm ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±0.1%